fbpx

Agnieszka Rajs-Glazar

KOLOROWANIE JEST ŁATWE

KOLOROWANIE JEST ŁATWE.  Naprawdę!

            Kolorowanie to dla wielu dzieci przygoda. Narysowanie własnego świata z wyobraźni i potem naniesienie na niego wszystkich kolorów tęczy wydaje się być wspaniałą zabawą i zajmuje niejednemu dziecku mnóstwo czasu.

            Kolorowanie to zabawa, ale podobnie jak inne zabawy jest bardzo ważnym elementem rozwoju każdego dziecka.

Po pierwsze – kształci sprawność małej rączki

Dziecko uczy się prawidłowo chwytać narzędzie pisarskie, kontrolować ruchy dłoni oraz koordynować ruchy oko – ręka np. przy dobieraniu kolorów do obrazka.

Po drugie – przygotowuje do pisania

Wyćwiczona w wielogodzinnym kolorowaniu ręka dziecka będzie sprawnie pisać litery i cyfry.

Po trzecie – kształtuje pozytywne cechy charakteru

Cierpliwość i wytrwałość to ważne cechy charakteru. Dziecko przez dłuższy czas wykonuje jedną aktywność, co pozwala mu na rozwój koncentracji uwagi i skupienia.

I po czwarte – uczy kolorów, ale też pozwala na rozwój wyobraźni

Dziecko początkowo koloruje wg legendy lub wskazówek rodziców, lecz stopniowo puszcza wodze fantazji, gdzie krowa może być żółta, a włosy lalki niebieskie.

Jak widać kolorowanie to doskonały trening i wykonywany systematycznie przyniesie dziecku nieograniczone korzyści. I jeszcze dziecko będzie się przy tym dobrze bawić!

Ale co zrobić, kiedy dziecko nie chce kolorować?

Najprawdopodobniej nie chce, bo jest to dla niego trudne i nie lubi tego robić. Polubi i będzie chciało, kiedy będzie to dla niego ŁATWE.

MAM DLA CIEBIE SPRAWDZONY SPOSÓB NA NAUKĘ KOLOROWANIA!

Wydrukuj karty KOLOROWANIE JEST ŁATWE – znajdziesz je TUTAJ. Przetnij na pół.

Wybierz poziom trudności. Zacznij oczywiście od 1 – najłatwiejszego – najmniejszej powierzchni do pokolorowania. Przygotuj kredki. Na początek wybierz te trochę grubsze lub typu kamyczkowego. Polecam zmieniać kredki co kilka dni – będzie to dla dziecka atrakcja.

Zaproś do kolorowania. Podaj jeden rysunek i powiedz POKOLORUJ.

Pomóż dziecku – obejmij swoją dłonią delikatnie dłoń dziecka i pomóż mu utrzymać się w konturze kolorowania.

Będzie ŁATWO – kolorowanka uwzględnia zasadę stopniowania trudności. Kontur jest gruby, dziecku będzie ŁATWO utrzymać granicę kolorowania.

Wzmocnij dziecko – ukierunkuj jego uwagę na wykonaną pracę – powiedz ZOBACZ, JAK PIĘKNIE POKOLOROWANE! BRAWO! PIĘKNIE! DOBRA ROBOTA! JAK ŁADNIE! itp. Autentycznie uciesz się!

Co dalej? Nic! Na dzisiaj koniec kolorowania. Chyba, że dziecko oczekuje jeszcze jednej kolorowanki, to możesz ją zaproponować. Lepiej jednak będzie, jeżeli będziecie robić sobie bardzo krótkie sesje nauki kolorowania, ale za to systematycznie np. codziennie.

W momencie, kiedy dziecko nie będzie już potrzebowało twojej pomocy i zakoloruje całą powierzchnię na danym kroku – przejdź do poziomu wyższego.

Po zakończeniu cyklu 4 kroków możesz zaproponować dziecku dowolną kolorowankę. Warto dobierać kolorowanki do wieku dziecka kierując się oznaczeniami na produkcie lub sprawdzać czy nie są dla dziecka za trudne.

Zainspiruj się kolorowankami!

Odradzam szczerze podawanie dziecku byle jakiej kolorowanki z założeniem, że nieważne, jak dziecko koloruje, byle tylko czymś się zajęło. Wtedy korzystniejsze jest podanie po prostu kredek i czystej kartki papieru.

Kolorowanka niech pozostanie obrazkiem do pokolorowania z zasadą utrzymania kolorowych kredek w ryzach konturu ?

Z zestawem KOLOROWANIE JEST ŁATWE

przekonacie się, że faktycznie jest to ŁATWE.

    

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top