fbpx

Agnieszka Rajs-Glazar

Skuteczna terapia dzieci z autyzmem.

Uczenie dzieci ze spektrum autyzmu to duże wyzwanie.Potrzeba być cierpliwym, opanowanym, kreatywnym i przede wszystkim otwartym na zmiany nauczycielem. Należy na bieżąco zapoznawać się z nowinkami naukowymi, które pokazują jakie podejścia terapeutyczne warto w swoim gabinecie, przedszkolu czy szkole stosować.

Obecnie nie jest to takie trudne. Mamy Internet i dostęp do międzynarodowych źródeł naukowych, literatury przedmiotu, specjalistycznych artykułów, które mogą pomóc nam w rozwiązywaniu bieżących problemów w uczeniu dzieci. Jest też coraz więcej publikacji w języku polskim, które są dla specjalistów cennym wsparciem.

Ale nie zawsze tak było ☹.

Pamiętam, że kiedy zaczynałam pracę, w 1992 (pytanie mojej córki, gdy miała 10 lat – „mamo, czy były wtedy komórki? Nie? Jak to?”)  z dziećmi z ASD to już samo słowo AUTYZM brzmiało tajemniczo. A gdy mówiłam znajomym, gdzie pracuję czułam się jakbym mówiła, że mam etat w międzynarodowej stacji kosmicznej.

Prowadzenie terapii było trudne. Nie było literatury, szkoleń, na studiach nikt nic na ten temat nie mówił. Nie było specjalistycznych placówek. Większość dzieci z ASD przebywało w domach, czasem niektóre trafiały do placówek specjalnych, gdzie nie zawsze otrzymywały odpowiednią pomoc, ponieważ wiedza, na temat jaka to miałaby być pomoc, była nikła.  

Ja i grono bliskich mi specjalistów szukaliśmy wiedzy w źródłach anglojęzycznych, podejmowaliśmy próby kontaktu ze specjalistami z zagranicy, aby móc się uczyć skutecznych metod pomocy. Nie było łatwo.

Dzisiaj autyzm już nie jest taki tajemniczy, a dostęp do wiedzy jest dużo łatwiejszy.

Na rynku krajowym pojawia się systematycznie wiele pozycji książkowych – tłumaczeń lub opracowań polskich specjalistów, które są wsparciem i pomocą dla terapeutów i nauczycieli.

Niemniej jednak każda nowa pozycja cieszy się popularnością, tym bardziej jeżeli opisuje podejście terapeutyczne z naukowo udowodnioną efektywnością.

I taką pozycję – nowość pachnącą farbą – chcę dziś zarekomendować.

Jest mi tym bardziej miło, że książka o której piszę jest autorstwa dr Anny Budzińskiej – osoby, którą miałam przyjemność poznać wiele lat temu, w czasach kiedy autyzm jeszcze niektórych przerażał, a dla większości był nieznanym zaburzeniem. Ania była moją mentorką przez wiele lat i dużo się od niej nauczyłam. Za co jestem niezmiernie wdzięczna :).

Dzisiaj sama uczę innych i cieszę się, że mogę polecić Wam cenną pozycję – taki poradnik – niezbędnik. Szczególnie wartościowy dla osób, które rozpoczynają przygodę z terapią behawioralną. Autorka przedstawia w szczegółowy i bardzo zrozumiały sposób wiele kwestii związanych z pytaniem JAK UCZYĆ, ABY NAUCZYĆ? Czyli, jak działać efektywnie!

Książka SKUTECZNA TERAPIA DZIECKA Z AUTYZMEM spoczęła w mojej biblioteczce obok innych wartościowych pozycji. I choć sama obecnie w swojej praktyce zawodowej skłaniam się bardziej ku podejściu metody zachowań werbalnych to uważam – po przeczytaniu książki, że powinien sięgnąć do niej każdy, kto chce uczyć skutecznie.

Zachęcić bardziej? A proszę 😊  

Dowiesz się z książki jak prowadzić trening incydentalny i jak wprowadzać skrypty – sama korzystam z tych technik od wielu lat i uważam, że są świetne.

Nauczysz się organizować dziecku przestrzeń i wprowadzać plany. To ważny etap w terapii każdego dziecka.

Przekonasz się, że warto rozwijać współpracę z rodzicem dziecka. Dzisiaj wiem, że bez rodzica w terapii dziecka z ASD ani rusz!

No wystarczy zachęcania. Uwierzcie mi! Warto ja mieć! No, do sklepu marsz😊

1 thoughts on “Skuteczna terapia dzieci z autyzmem.”

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top